Gem annonce

Stærk Active Directory specialist til et job, hvor digitalisering handler om liv

It- medico og telefoni

København, Storkøbenhavn

Indrykket
18-09-2023
Kontakt
It- medico og telefoni
Borgervænget 5
2100
København Ø
Tlf
30548205
Praktisk information
Oprettet
18-09-2023
Udløber
02-10-2023
Kviknummer
331578310
Jobtype
Fuldtid
Arbejdsområde
IT og web
Stillingsbetegnelse
IT-arkitekt
Erfaringer - I højere grad
Ikke angivet (Media), Ikke angivet (Tele), Ikke angivet (IT)
Sprog
Dansk Læse/ tale

Center for IT og Medicoteknologi (CIMT) er hospitalernes digitale partner. Vi leverer avanceret medicoteknologi og IT-understøttelse til Region Hovedstadens højteknologiske hospitaler og ca. 40.000 medarbejdere.

Hos os handler digitalisering om liv, og ambitionerne er store, når vi skal skabe teknologiske forbedringer.

En hverdag med hospitalerne i fokus
Vores Active Directory (AD) skal være styret af velovervejede og sikkerhedsmæssige rettighedstildelinger og dermed kunne understøtte hospitalernes personale og patienter i døgndrift - året rundt.

AD teamet arbejder for at skabe retningslinjerne og styre adgange til vores kolleger, så de kan udføre deres arbejde bedst muligt, og samtidig værne om patienternes data. Vores kommende kollega har erfaring med AD, AD FS og Azure-AD samt teknologierne omkring. Hvis du også har erfaring med andre teknologiske områder og/eller IT-sikkerhed, så er det et kæmpe plus for os.

”I teamet er vi med til at sprede magi hver dag. Jeg er vild med innovation, automatisering og nye idéer – og vil altid gerne være med til at tænke nyt og udfordre status quo. Det er vi faktisk også nødt til, da vi jo forvalter skatteborgernes penge og samtidig skal være super professionelle over for hospitalerne – det kræver altså nogle gange lidt stjernedrys og nytænkning. Samtidig skal vi huske, at sikkerhed og driftsstabillitet er vores væsentligste kerneopgaver – så vi skal hele tiden balancere” fortæller sektionschef Thomas Celinder.

Dine kvalifikationer og ansvarsområder
Hvis du har lyst til at bidrage til at løse en vigtig samfundsopgave, må du endelig læse videre. Du og dine kolleger har ansvaret for at:

  • udvikle og forvalte Active Directory (AD), Active Directory Federation Services (AD FS) og Azure-AD
  • tage højde for sikkerheden i tæt samarbejde med vores kolleger i Operationel Sikkerhed sektionen
  • automatisere og standardisere arbejdsgange, så vi kan bruge vores kompetencer der, hvor hospitalerne virkelig får glæde af dem
  • have organisationsforståelse, så vi bedst mulig kan understøtte vores kolleger
  • kunne gennemskue, at vores kolleger ikke altid skal have det, de beder om, men vi skal give dem det, de har behov for
  • være teknisk kompetence i projekter og udviklingsopgaver, hvor vi bidrager til nye og innovative løsninger til hospitalerne
  • have en løbende god dialog, yde rådgivning, vejledning og teknisk support til vores kolleger i CIMT og på hospitalerne.
Fagligt forventer vi, at du:

  • er rutineret specialist i AD og AD FS og gerne med erfaring i store installationer
  • har lyst og evt. erfaring til at udvikle automatisering i PowerShell
  • er struktureret, kan bevare overblikket, har organisationsforståelse, og har mod på at tilegne dig ny viden indenfor forskellige tekniske områder.
Derudover vil det være en fordel, hvis du har erfaring med DFS, AAD Connect, Azure AD og Cyberark.

Om dig
Du har et ønske om at:

  • bruge din uddannelse og erfaring til at gøre en stor forskel for regionens hospitaler og patienter
  • have et job, hvor du har mulighed for at præge din egen hverdag med en stor grad af frihed under ansvar, fleksibilitet og tillid
  • være en holdspiller, der trives både med at samarbejde og med at arbejde selvstændigt
  • arbejde i et travlt, men kollegialt miljø, hvor vi lægger vægt på at hjælpe hinanden og sammen finde de bedste løsninger.
Om os
CIMT og Infrastruktur er en spændende og ambitiøs arbejdsplads. Vores ca. 1000 kolleger leverer avanceret sundhedsteknologi til regionens hospitaler, som betjener 1,9 mio. borgere. I Region Hovedstaden spænder vores infrastruktur bredt. Hvis du arbejder her, vil du på et tidspunkt have mulighed for at prale med følgende tal:

  • Vi har omkring 400.000 objekter i vores Active Directory (AD)
  • Vi har omkring 70 ADFS-integrationer
  • Hvert år håndterer vi ca. 1.400.000 indgående opkald på nødnumrene 1813 og 112.
Ansættelsesforhold
Du bliver en del af sektionen Servere i enheden Infrastruktur, der har ansvar for at vedligeholde og udvikle regionens IT-infrastruktur. Løn- og ansættelsesvilkår er med udgangspunkt i gældende overenskomst med mulighed for forhandling af eventuelle tillæg, der modsvarer dine kvalifikationer.

Arbejdstiden er 37 timer pr. uge og arbejdsstedet er Borgervænget 5, 2100 København Ø.

Yderligere oplysninger
Vil du vide mere om stillingen eller hverdagen i AD teamet, er du velkommen til at kontakte sektionschef Thomas Celinder på telefon 51 18 48 04 eller kollega Peter Sidorenco på telefon 40 11 46 18.

Ansøgningsfrist
Ansøgningsfrist er d. 2. oktober 2023 , men vi holder ansættelsessamtaler løbende, så skynd dig at sende din ansøgning afsted – vi glæder os til at høre fra dig.

Du kan læse mere om Center for IT og Medicoteknologi her.

Du har ikke vedlagt dokumenter til din ansøgning. Klik på 'OK' knappen nedenfor for at sende din ansøgning alligevel, eller klik på knappen "Annuller" og vedhæft dokumenter, før du sender din ansøgning igen.

Ansøg nu
Virksomhedsinformation
It- medico og telefoni
Borgervænget 5
2100
København Ø
Tlf
30548205
Praktisk information
Oprettet
18-09-2023
Udløber
02-10-2023
Kviknummer
331578310
Jobtype
Fuldtid
Arbejdsområde
IT og web
Stillingsbetegnelse
IT-arkitekt
Erfaringer - I højere grad
Ikke angivet (Media), Ikke angivet (Tele), Ikke angivet (IT)
Sprog
Dansk Læse/ tale
Beliggenhed
Gem annonce